Turyści przyjeżdżają do Słowacji dla gór, źródeł termalnych oraz zamków. W całym kraju jest ich 160. Słowacja może pochwalić się sporą liczbą pałaców, których w sumie jest aż 400. Które słowackie zamki warto zobaczyć? Poniżej TOP Lista tych najpiękniejszych!

Zamek Orawski

Jest to pierwszy zamek, jaki możemy zobaczyć przekraczając granicę Polski w Korbielowie. Ulokowany na wysokiej, pionowej skale, robi ogromne wrażenie. W weekendy odwiedzany głównie przez polskich turystów, na przestrzeni lat urzekł również wielu filmowców.

Zamek Orawski zbudowano prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku, głównie z dwóch powodów: miał zabezpieczać wschodnią granicę kraju i chronić drogę biegnącą do Polski. Spłonął całkowicie w 1800 roku, a odbudowany został po wojnie. Zwiedzać można dolny, średni i górny zamek, a także sale pałacowe, wieże i podziemia. Bilet do Zamku Orawskiego kosztuje 7 €, dla dzieci 3,50 €.

Zamek Trenczyński

Zlokalizowany jest na wzniesieniu górującym nad miastem Trenczyn, na miejscu grodziska z okresu Wielkiego Księstwa Morawskiego. Pochodzi z XI wieku i przez wiele lat służył do celów obronnych przy północnych granicach państwa węgierskiego. Przetrwał najady tureckie w XIII wieku, a podupadać zaczął dopiero podczas panującej w XVIII wieku dżumy.

Przez wiele lat stał zrujnowany, ale dzięki podjętym wreszcie pracom renowacyjnym, dziś możemy zwiedzać go z kompletnie odbudowanymi murami, wieżami i paroma salami pałacowymi, gdzie znajduje się muzeum. Bilet do Zamku Trenczyńskiego kosztuje 5 € wraz ze zwiedzaniem.

Zamek Cachtice (Czachtice)

Znajduje się na zachodzie Słowacji, blisko granicy z Cechami. Bardzo przypomina nasze Orle Gniazda z Jury Krakowsko-Czętochowskiej. Razem z zamkiem Beckov miał na celu ochranianie granicy węgierskiej. Wybudowany w XIII w. później rozbudowywany.

Są to bardzo klimatyczne ruiny o mrocznej sławie. Na przełomie XVI i XVII w. mieszkała w nim księżna Elżbieta Batory, która zdaniem wielu historyków była seryjną morderczynią kobiet.

Zamek Spiski

Jest to jeden z największych kompleksów zamkowych Europy (zajmuje powierzchnię około 4 ha). Uważany jest za najładniejszy ze wszystkich słowackich zamków. Znajduje się na liście UNESCO. Powstał na przełomie XI i XII wieku – dziś niestety jest ogromną ruiną. Mimo wszystko, zdecydowanie warto go odwiedzić.

Zamek Spiski w sezonie jest mocno zatłoczony przez turystów, dlatego warto wybrać się tam w mniej popularnych godzinach. Od maja do października można go zwiedzać codziennie w godzinach 9-19, a w marcu i kwietniu 10-16. Bilet dla dorosłych kosztuje 6 €, dla dzieci 3,5 €.

Warto zwiedzić również miasteczko położone pod wzgórzem zamkowym – Spiskie Podhradie z zabytkową katedrą romańską.

Zamek Devin

Ruiny średniowiecznego zamku Devin znajdują się kawałek od Bratysławy, zaraz przy granicy z Austrią, u ujścia rzeki Morawy do Dunaju. W starożytności znajdował się tutaj rzymski posterunek graniczny. Pierwsza historyczna wzmianka o zamku pochodzi z IX wieku n.e.

Pod zamek można dojechać z samej Bratysławy autobusem linii 29, który odjeżdżają z przystanku Malá scéna. Wysiąść trzeba na przystanku Štrbská, Hrad Devín. Bilet dla dorosłych kosztuje 5 €.

W okolicy zamku Devina warto też zobaczyć nietypowe skały piaskowcowe w rezerwacie geologicznym.

Zamek w Bojnicach

Jest to najczęściej odwiedzany zamek na Słowacji. Należy do najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych zamków w Europie. Przez niektórych nazywany jest słowackim Disneylandem, ze względu na sporą odbudowę po pożarze w 1950 roku.

Wznosi się u podnóża Pogórza Strážovskiego na trawertynowym wzniesieniu nad miasteczkiem Bojnice. Zamek jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych zamków słowackich. Pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1113 roku. Przez wielki zamieszkiwał go ród Pallfy, dzięki czemu stał się największą prywatną kolekcją dzieł sztuki na Słowacji.