Trudno wyobrazić sobie praktyczny przedpokój bez odpowiednio do niego dopasowanej szafki na obuwie. Jaką jednak wybrać, by z jednej strony pełniła ona swoją rolę, a z drugiej dobrze współgrała z dotychczasową aranżacją wnętrza? Od czego zacząć i gdzie szukać?

Oryginalna szafka na buty – 10 inspiracji

Zanim zdecydujemy się na zakup jakiejkolwiek szafki przeznaczonej na przechowywanie obuwia, przyjrzyjmy się przez chwilę pomieszczeniu, w którym ma się ona znajdować.

 • Jakie kolory w nim dominują i jakie barwy z pewnością nie będą z nimi dobrze współgrać?
 • Czy przedpokój urządzony jest w konkretnym stylu i szafka na buty również powinna do niego pasować, czy może wnętrze jest uniwersalne i w zasadzie wszystko będzie w nim dobrze wyglądać?

Inspiracje:

 1. Szafki pionowe – ustawiane poszczególnymi piętrami ku górze. Bardzo praktyczne i dziś najchętniej wybierane, ponieważ umożliwiają zmieszczenie dużej ilości obuwia na stosunkowo niewielkiej powierzchni.
 2. Szafki poziome z siedziskiem – poza funkcją przechowywania butów pełnią też zadania przedpokojowej ławeczki, na której można wygodnie usiąść i założyć buty bez przyklękiwania na podłodze.
 3. Modele aluminiowe, nawiązujące do stylistyki industrialnej i przemysłowej. Dostępne w opcjach chromowanych, matowych i polerowanych na wysoki połysk.
 4. Drewniane – stworzone do przedpokojów aranżowanych na nutę skandynawską, rustykalną i folkową. W przeróżnych odcieniach i często stylizowane na maksymalnie naturalne (widoczne usłojenie, sęki itd.).
 5. Gładkie i bez zdobień, hołdujące wnętrzom nowoczesnym.
 6. Kwieciste, ręcznie malowane, dekoracyjne – do przestrzeni, które chcemy ożywić i dodać im „smaku”
 7. Z szufladami do przechowywania butów bez pozostawiania ich na widoku
 8. Z otwartymi półkami, tak by było widać każdą parę obuwia i by można było po nie łatwo sięgnąć, bez szukania po zamykanych szufladach
 9. Otwierane na zasadzie opuszczania do dołu – tego typu szuflady pozwolą zminimalizować przestrzeń potrzebną na zmieszczenie szafki, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w przedpokojach wąskich, w których nie ma zbyt wiele miejsca
 10. Z perforowanymi ściankami: ta opcja sprawdzi się do lepszego napowietrzania szafek, co sprawi, że ewentualne brzydkie zapachy nie będą się wewnątrz „kisić”. Minus to w tym przypadku szybsze zbieranie się w szafce kurzu.

Różnego typu szafki na buty znajdziemy dziś zarówno w sklepach typowo meblowych, sieciówkach, punktach dekoracji wnętrz, jak i w sklepach indywidualnych projektantów, którzy często przygotowują konkretne meble pod ściśle określone potrzeby klientów.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]