We współczesnej aranżacji wnętrz coraz więcej osób rezygnuje z klasycznych założeń projektowania przestrzeni mieszkalnej. Nie jest dla nich ważne to, by była ona zgodna z najnowszymi trendami i cechowała się wysoką estetyką określaną w danym sezonie przez modnych architektów wnętrz. Zamiast tego, stawia na takie rozwiązania aranżacyjnej, które na pierwszym miejscu kładą nacisk na zdrowie psychiczne, fizyczne oraz pozytywny przepływ energii. Szereg tych reguł aranżacji określa się zgodnie ze starożytną filozofią feng shui. O co chodzi i dlaczego ma to znaczenie?
Czym jest Feng Shui?
Feng Shui w odróżnieniu od tego, co modne tu i teraz oraz dyktowane jako „super trendy” przez pomysłodawców różnych styli aranżacji, producentów mebli, dekoratorów itd. – nie skupia się na modzie, a na tym, by wszystko we wnętrzu ze sobą współgrało, zachowując idealną równowagę między energetycznymi żywiołami. Feng Shui zestawia ze sobą meble i kolory, a dalej dodatki wykończeniowe i miejsca ich ułożenia tak, by budziły dobry przepływ energii. To właśnie dzięki w domu tworzą się harmonijne warunki do życia, spokoju, odprężania się, relaksu i spędzania czasu z rodziną.
Kluczem w rozumieniu aranżacji Feng Shui jest szczęście i zdrowie psychiczne człowieka, a nie to co modne, nowe, designerskie i bezwzględnie takie, jak zaleca producent. Oczywiście Feng Shui nie wyklucza posiadania w swoim domu nowoczesnych mebli, wręcz przeciwnie! Ta filozofia dba o to, by każdy mebel i kolor miały dla siebie odpowiednie miejsce i były ustawione zgodnie z dobrą, płynąca w całym mieszkaniu energią.
Chi – uniwersalna energia krążąca wokół nas
Feng Shui – sztuka kierowania tej energii tak, by służyła naszej psychice w optymalnej dla jej szczęścia sposób.
Według definicji doprecyzowującej to, czym jest Feng Shui – jest to wprost system starożytnych praktyk i działań, których celem jest poprawa samopoczucia człowieka w przestrzeni. Mówimy tu zarówno o domu, biurze oraz ogrodzie.
Feng shui: zasady aranżacji we wnętrzu
Jakie są zasady Feng shui w aranżacji wnętrz? Reguł dotyczących poszczególnych pomieszczeń urządzanych zgodnie z Feng Shui jest wiele, ale najważniejsze z nich, pozwalające uogólnić całość to zasady yin i yang, siatka bagua (mapa energetyczna domu) oraz zasady pięciu żywiołów.
1.Maksymalne skupienie na energii Chi i umożliwienie jej swobodnego przepływu po przestrzeni. Przepływ ten pozwoli się pozbyć z domu negatywnej energii i napełnić go siłami pozytywnymi
2.Zachowanie pozycji władzy w każdym pomieszczeniu. Co to znaczy? W uproszczeniu: zarówno sypialnia, salon, kuchnia, jadalnia, pokój dziecka jak i łazienka są wnętrzami, które mają konkretne przeznaczenie. W pozycji władzy (centrum pomieszczenia) należy więc umieścić w nich najistotniejszą rzecz związaną z ich wykorzystaniem. Najważniejsze miejsce – centrum!
Sypialnia – w centralnej pozycji władzy umieszczamy łóżko
Kuchnia – w centralnej pozycji władzy umieszczamy piekarnik
Miejsce pracy – w centralnej pozycji władzy umieszczamy biurko
Łazienka – w centralnej pozycji władzy umieszczamy wannę lub kabinę prysznicową
Pokój dziecka – w centralnej pozycji władzy powinno się znaleźć wytyczone dla dziecka miejsce zabaw
Po co to wszystko? Chodzi tu o to, by energia Chi przepływała wokół najistotniejszego punktu, opływając go i nadając mu szczególną, pozytywną „moc”.
3.Zachowanie reguły pozycji władzy ze szczególnym uwzględnieniem drzwi wejściowych do pomieszczenia. Na przykładzie sypialni znaczy to tyle, że z poziomu łóżka powinniśmy widzieć drzwi, ale nie na wprost, tak by energia nie płynęła bezpośrednio na nie, dlatego łóżko w feng shui często ustawia się pod skosem od wejścia.
Elementy feng shui
Podstawowe elementy feng shui w aranżacji wnętrz to żywioły: drzewo, ogień, metal, woda i ziemia. To właśnie wokół nich skupia się cały plan rozstawiania mebli, dobierania kolorów i dodatków do wnętrz.
Całość aranżacji musi być skupiona wokół harmonii 5 w/w elementów i uporządkowanego układu. Mowa tu o tzw. ergonomii pomieszczeń, w której kluczem do sukcesu są: ład, czystość, harmonijne połączenie kolorów, mebli i dodatków
Bałagan zakłóca przepływ dobrej energii i negatywnie wpływa na rządzące miejsce żywioły
Niepotrzebne i nieużywane rzeczy muszą zostać wyrzucone – to co stare i co gromadzimy często na zasadzie chomikowanie i „kiedyś się przyda”, musi zniknąć!
Im więcej zamkniętych mebli do przechowywania tym lepiej dla przepływu energii. Szafy i szafki – zamykane wszędzie, gdzie tylko to możliwe.
Ostre przedmioty muszą być schowane, ponieważ ich oddziaływanie na krążącą energię jest negatywne
Feng shui – kolory
Jedną z najważniejszych rzeczy, o które należy zadbać aranżując dom wg filozofii feng shui są kolory. Jak się okazuje, większość z nas nie podchodzi do barw we wnętrzach z uwagą skupioną na ich znaczeniu i oddziaływaniu, a jedynie na tym, co „ładnie wygląda i jest modne”. To błąd. Kolory w feng shui dobiera się niczym mapę energetyczną całego mieszkania. Każda ze stref ma inne zapotrzebowanie na życiową energię i to właśnie w oparciu o ten fakt, malujemy ściany, dobieramy kolory mebli, koców, zasłon i dodatków.
Kolory w sypialni wg feng shui – ściany bez mocnych, rażących wzorów i dekoracji. Kolory stonowane, pastelowe, jasne, takie które sprzyjają ukojeniu zmysłów i wypoczynkowi. Polecane: beż, odcienie piaskowe, kawa z mlekiem, morela, jasny zielony i niebieski. Sprawdzą się też kolory kremowe, brzoskwiniowe oraz wszelkie pastele. Dobierając barwy pamiętamy o tym, by zapewniały one ciepło, spokój i jednocześnie symbolizowały odpoczynek. Ciekawostka: specjaliści nie zalecają w sypialni ścian w odcieniu czystej bieli – feng shui mówi tu o tym, że intensywna biel zaburza sen.
Barwy salonu wg feng shui – takie, które związane są z energią yang, pobudzające, mocniejsze, bardziej wyraziste. Ściany: pomarańczowe, żółte, czerwone ale co ważne, niekoniecznie na wszystkich ścianach. Mają być widoczne i zaakcentowane, ale nie muszą dominować.
Kolory łazienki w feng shui – mocniej związane z energią ku jing niż yang, to znaczy: jasne i żywe, pastelowe połączone z dodatkami bardziej energetycznymi, stonowane. Sprawdzone odcienie: piaskowe w każdej wariacji, żółte, beżowe, stłumione szarości i brązy będące odwzorowaniem symboliki Ziemi oraz karmelowe. Ciekawostka: na czerń w łazienkach urządzanych wg feng shui nie ma miejsca! Ten kolor choć piękny i modny – nie wpływa na dobry przepływ energii. Podobnie unikać należy kolorów stricte niebieski i kojarzonych z wodą. Wody w tym pomieszczeniu jest mnóstwo i jest tu często używana, a energia łazienki ma dążyć do równowagi a nie uwypuklania jednego centralnego żywiołu.
Pokój dziecka w feng shui – idealne barwy do odpoczynku w dziecięcymi pokoju to błękity, zieleń i brzoskwinia, przy czym sami specjaliści feng shui podkreślają, że takie pastelowe kolory dają lepsze odprężenie, ale nie stymulując rozwoju malucha, dlatego dobrze jest je przecinać i uzupełniać mocniejszymi barwami. Te ostatnie lepiej pobudzają chłonny umysł dziecka do działania.
Kolory kuchni wg feng shui – zdecydowanie naturalne, ciepłe odcienie budzące dobrą atmosferę tego miejsca. Żółte, oliwkowo zielone, jasne, beżowe, pomarańczowe, żółte. Odradzane: niebieskie (mają tendencję do „gaszenia” energii gazu z płomienia kuchenki) oraz czerwone (dominującym żywiołem kuchni jest ogień, dlatego nie podbijamy jego skali, a tonujemy – podobnie gdy unikamy niebieskiego w łazience).
Ważne: przy naprawdę poważnym podejściu do urządzenia domu zgodnie z tą filozofią aranżacji, warto poprosić o pomoc specjalistę od feng shui. To właśnie on, dzięki doświadczeniu i dużemu wyczuciu dobierze takie kolory, które sprawdzą się najlepiej i usprawnią przepływ energii Chi.
Feng shui w domu – krok po kroku
Jakie najważniejsze rzeczy wziąć pod uwagę, gdy planujemy feng shui w domu, w poszczególnych pomieszczeniach? Podpowiadamy!
Wejście do domu wg feng shui
Wejście do domu jest jak droga do szczęścia – w aranżacji i przygotowaniu ma kluczowe znaczenie! Jeśli do domu ma trafić szczęście, trzeba utorować mu do niego drogę
Zadbane otoczenie: bez bałaganu. Wygląd drzwi, czystość, numer na drzwiach, wycieraczka pozwalająca strząsnąć być może negatywną, znajdującą się na butach energię przed wejściem do środka.
Porządek na drodze prowadzącej do drzwi wejściowych – nie ma tu miejsca na błądzenie niczym w labiryncie, omijanie przeszkód, śmieci, rozrzucone narzędzia ogrodowe itd.
Dobre oświetlenie wejścia do domu zapewni szczęściu jasny kierunek wskazujący drogę do środka
Unikamy blokad utrudniających dostęp do drzwi – nie chodzi tu o brak furtki czy bramy, a np. o inne obiekty stojące na drodze (szopa na narzędzia, stare graty itd.)
Po obu stronach drzwi, o ile to możliwe stawiamy donice z roślinami lub lampki
Drzwi nie powinny skrzypieć!
Feng shui w sypialni
Pokój na sypialnię powinien być skierowany na zachód
Sypialnia jest miejscem odpoczynku, dlatego musi być odpowiednio stonowana kolorystycznie
Łóżko w pozycji władzy (centrum), ale nie na linii na wprost drzwi i nie dokładnie między oknem i drzwiami (w tym miejscu jest dużo energii, która nie powinna zaburzać nam snu). Dodatkowo łóżko ma być lekkie i wizualnie sprawiać wygląd miękkiego – pomogą atłasowe narzuty, koce, poduszki w kolorach ziemi. Uwaga: feng shui odradza łóżka z metalowymi ramami, które podkręcają energię chi, zamiast ją do snu wyciszać.
Swobodny dostęp do łóżka – bez przeskakiwania innych mebli czy przeciskania się
Dekoracje sypialni ograniczamy do minimum
Łóżko z zagłówkiem – symbolika wsparcia życiowego. Wyjątek: unikamy zagłówka pikowanego
Jeśli pomieszczenie posiada skosy i belki pod stropem – nie umieszczamy łóżka centralnie w tym miejscu
Stolik po każdej stronie łóżka obowiązkowy – pozwoli dwóm śpiącym osobom zachować dla siebie przestrzeń
Oświetlenie przytłumione, bez ostrego zimnego światła
Feng shui w pokoju dziennym
Urządzony tak by być pokojem dla gości i do spędzania tu czasu z rodziną
Kanapy i krzesła frontem do drzwi, absolutnie nie tyłem! Mają witać, a nie odpychać
Osoby znajdujące się w pokoju dziennym powinny mieć możliwość widzenia drzwi bez obracania się w ich stronę
Układ mebli wypoczynkowych w formie graniastosłupa lub koła
Dobre oświetlenie główne – sufitowe oraz dodatkowe oświetlenie boczne. Chodzi o to, by każde miejsce salonu było doświetlone i nie by światło równo się tutaj rozchodziło
Telewizor i sprzęty elektroniczne zaburzające energię chi nie mogą znajdować się w środku pomieszczenia
Centrum pokoju dziennego może stanowić kominek lub stół wokół którego goście i domownicy będą oddawać się rozmowom
W rogach niekształtnych pokoi dziennych można umieścić lustro, które powiększy przestrzeń i w naturalny sposób ją doświetli
Wejście do pokoju – jasne, doświetlone i pozbawione blokujących je przeszkód
Feng shui w kuchni
Umieszczona w głębi mieszkania, raczej nie w centrum
Kształt kuchni: regularny
Kuchnią rządzą żywioły ognia, dlatego ograniczamy w niej wszelkie kolory, które siłę tego żywiołu potęgują – np. czerwień
Oddzielenie od siebie stref, w których rządzi ogień i woda. Osobne ściany dla: piekarnika, pieca, mikrofalówki, kuchenki gazowe (mogą stać razem) ale inne dla lodówki, zmywarki, zlewozmywaka (te osobno ze sobą – nie przy sprzętach z żywiołem ognia). W razie braku miejsca – można zastosować sprytny patent oddzielający dwa urządzenia o innym żywiole, swojego rodzaju wytłumiaczem, jakim jest drewniana łyżka – żywioł drzewa.
Ustawienie kuchenki: tak, by stojąca przy niej osoba widziała drzwi wejściowe
Feng shui stawia kuchenką gazową z naturalnym ogniem ponad elektryczną. Co do zasady też uważa, że jedzenie podgrzewane w mikrofalówce niszczy energię żywności – warto o tym pamiętać.
Ostre przedmioty typu noże, widelce – w zamkniętych szafkach, a nie na widoku!
Feng shui w pokoju dziecięcym
Pomieszczenie będące pokojem dziecka lokujemy w centrum mieszkania, ale nie nad garażem czy piwnicą i nie nad pustymi, nieużywanymi pokojami
Pokój chłopca w części północno-wschodniej, a dziewczynki w południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej
Łóżeczko w pokoju dziecka – ustawione krótszym bokiem do ściany, ale nie wzdłuż ściany! Dziecko leżąc ma mieć twarz skierowaną w stronę drzwi. Nie stawia się łóżeczka również przy ścianie za której biegną rury, to spowodowałoby w czasie snu nadmiar energii wody.
Dobór kolorów do wieku dziecka, potrzeby odpoczynku i rozwoju (omówiony wcześniej).
Bez malowania ścian bardzo mocnymi wzorami, które zakłócałaby sen
W pokojach młodszych dzieci nie powinno się umieszczać urządzeń elektronicznych, ani radia, ani telewizora, ani komputera. Wg feng shui, ale i faktycznych badań naukowych, emitują one tzw. smog elektromagnetycznych, który zaburza energię i może wpływać na gorsze samopoczucie dziecka.
Dodatki i dekoracje – z materiałów naturalnych np. drewno
Biuro według feng shui
Uporządkowane i doskonale zorganizowane – tu nie ma miejsca na nieład, który zaburza pracę i obniża efektywność działania
Biurko w centralnej części – pozycja władzy. Stabilne, wytrzymałe, najlepiej drewniane
Żadnych rozpraszaczy: dokumenty w segregatorach, biurko uprzątnięte
Ściany udekorowane tak, by nie pozostawały całkowicie „nagie”. Można przyczepić cytaty motywacyjne, tapetę z nierozpraszającym wzorem czy a’la tablicę ogłoszeń
Krzesło z wysokim, wygodnym oparciem – wyższe oparcie daje poczucie ochrony
Za krzesłem powinna znajdować się bariera bezpieczeństwa np. ściana, komoda biurowa, regał czy duży kwiat w donicy.
Jak widać, choć ogólna zasada zachowania harmonii w każdym z urządzanych pomieszczeń jest stała i niezmienna, to z racji na sposób i cel przebywania w tych pomieszczeniach, oraz różną potrzebną w nich dawkę energii – aranżujemy je nieco inaczej!
Dekoracje w kontekście Feng Shui
Same Dekoracje w kontekście Feng Shui powinny przede wszystkim harmonizować energię yin i yang, czyli to co pełne światła i to, co daje cień. Dekoracje nie mogą skupiać całej uwagi, a jedynie od czasu do czasu zwracać ją, bez rozpraszania. Możliwie naturalne, z żywiołem ziemi lub drzewa, tak by wyrównywać harmonię przestrzeni. Poszczególne dodatki muszą być harmonizowane z mapą energetyczną pomieszczeń: inne do kuchni, inne do salonu, inne łazience!
Feng shui w domu: Jak zaktywizować strefę zdrowia?
Filozofia Feng Shui nie skupia się wyłącznie na poprawie samopoczucie i psychiki mieszkańców domu, ale również na ich zdrowiu fizycznym. Te dwie strefy są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie się przeplatają. Feng shui w domu: Jak zaktywizować strefę zdrowia?
Zadbać o centrum domu, które stanowi w nim zarazem centrum zdrowia, jego bazę, punkt wyjściowy. Tzw. serce domu powinno być przestronne, zaplanowane ciepło i schludnie, otwarte dla przepływu dobrej energii
Serce domu zdobimy kolorami ziemi: żółtym w różnych odcieniach, beżem, ecru, brązami
Na stole umieszczamy świeże kwiaty, najlepiej w wazonie, ewentualnie roślinę doniczkową – to zapewni tlen i lepsze oddychanie. Doniczka: możliwie żółta.
Dużo roślin, ale zdrowych absolutnie nie wyschniętych – suche szybko usuwamy!
Naturalne kamienie jako dekoracja: najlepiej te, które symbolizują szczęście i zdrowie. Przykład: ametyst, górski kryształ
Aromatyczne świecie zapachowe, kominki z pachnącym olejkiem, kadzidełka – to wpływa na samopoczucie, odpręża, relaksuje
Lustro odbijające ciepłą, czystą część mieszkania. Uwaga: jeśli będzie odbijać bałagan, zaburzy energię!
Dodatki symbolizujące długowieczność np. figurki słonie, żółwie, żyrafy
Unikanie starych i niepotrzebnych rzeczy, pozbywanie się kurzu, pleśni, bałaganu – to wszystko ma negatywny wpływ na zdrowie
Jak poprawić przepływ energii w domu według feng shui?
By poprawić przepływ energii w domu według feng shui należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach podczas urządzania i codziennego używania domu. Regularne wietrzenie, które pozwoli pozbyć się starej i zużytej energii oraz wygoni z domu tę negatywną. Wentylowanie piwnic i poddaszy, nawet jeśli na co dzień z nich nie korzystamy. Kolorystyka! Przepływ energii poprawi też uprawianie w domu małego zielnika – ogródka ziołowego np. z lawendą, rozmarynem, różą czy szałwią. Świeże kwiaty, lampy solne oczyszczające powietrze i uwalniające tzw. jony ujemne, puszczanie muzyki z dźwiękami natury (szum morza, woda), powieszenie kryształu feng shui w oknie dla rozproszenia światła. Eksponowanie zdjęć z dobrych czasów i zaplanowanie pomieszczenia bez wi-fi, telewizora, tabletu itd.
Na co uważać projektując wnętrza z zasadą feng shui
Najważniejszym, na co uważać projektując wnętrza z zasadą feng shui jest pogubienie się w żywiołach pomieszczeń i nadmierne ich podkreślanie, zamiast harmonizowania. Jeśli wnętrze jest żywiołem ognia – nie możemy tego nadmiernie podkreślać, dodając do niego kolejne mocne dodatki. Feng shui to harmonia. Ważne jest też, by stosować zasady aranżacji tej filozofii z umiarem – jeśli naturalnie nie lubimy np. morelowych kolorów, to nie wprowadzajmy ich w pomieszczeniach na siłę. Każdy człowiek jest inny, ale w tej inności znajdzie też takie barwy, w otoczeniu których lepiej będzie mu się żyło, spało czy odpoczywało.
Feng shui w ogrodzie
Jak zaaranżować ogród zgodny z 5 żywiołami feng shui i całą sztuką tej niełatwej, ale wartej uwagi filozofii? Kilka pomysłów:
Ład i harmonia to podstawa – porządek, organizacja, zero bałaganu
Wykorzystaj energetyczny potencjał natury
Wszystko co stare, uschnięte, zgniłe – usuwamy, rośliny muszą być zadbane, przycięte, podlane i soczyste
Kręte ścieżki, falisty teren, delikatne wzniesienia – to służy przepływowi energii
Unikaj ostrych linii, wykończeń, trójkątów. Postaw na fale i krągłe wykończenia
Wytycz strefy ogrodu: relaksacyjną, roślinną, uprawową i strefę przechowywania, zadbaj o płynne przejścia i porządek
Rośliny planuj na zasadzie równoważenia przeciwstawnych sił yin i yang
Pozostaw pusty obszar na środku, strefę Tai Chi idealną do przepływu energii, minimalistyczną
Ogrodzenie – zapewniające prywatność, odcinające ogród od hałasu, drogi, innych energii