Badanie kierunku wiatru, ważne zarówno w wielu dziedzinach współczesnej gospodarki, jak i w prywatnym zastosowaniu, można wykonać na wiele różnych sposobów. Najprostszym z nich są oczywiście wiatrowskazy – mechaniczne urządzenia oparte na prostej konstrukcji i takiej zasadzie obrotu, która szybko i celnie wskazuje kierunek wiatru.

Jak działają wiatrowskazy?

W zależności od typu urządzenia pod wpływem wiatru jego główny element ustawia się dokładnie w tym kierunku, w którym są największe porywy. Ta nieskomplikowana zasada sprawia, że nie trzeba być specjalistą od meteorologii, żeby od razu wiedzieć, który z kierunków jest tym „pod wiatr”, a który „z wiatrem”.

Rodzaje wiatrowskazów – co wybrać?

Anemoskopy, czyli potocznie mówiąc wiatrowskazy różnią się od siebie w zależności od ich przeznaczenia. Wyróżniamy tu:

  • Modele lotniskowe i związane z obiektami przemysłowymi – przyjmują one najczęściej postać długiego, pasiastego rękawa nawiniętego na obrotową obręcz masztu. Zwykle tego typu urządzenia są w kolorach biało-czerwonych, tak, by było je dobrze widać przy każdej pogodzie. Długość rękawa sięga tu maksymalnie do pięciu metrów i jest tym dłuższa im wyżej zamontowany jest główny maszt.
  • Warianty dachowe i budowlane – zwykle wykonane są z blachy i najczęściej kojarzone w Polsce z motywem koguta, ptaka w locie lub chorągiewki. Pod wpływem wiatru ustawiają się we wskazanym kierunku i umożliwiają ocenę wiania „na oko”. Określają wyłącznie kierunek porywów, ale nie ich siłę, chyba, że mówimy o modelach bardziej specjalistycznych, w których wbudowane są czujniki siły wiatru.
  • Wersje w ogródkach meteorologicznych – klasyczne, metalowe chorągiewki na pionowych masztach
  • Wskaźniki ogrodowe – najprostsze, zwykle w formie atrakcyjnych dekoracyjnie form jak np. zabawkowe samoloty, strzałki obciążone motywami zwierząt (psy, koty, koguty itd). W wiatrowskazach ogrodowych największa jest też opcja wyboru między różnymi ich kształtami.

Czasem poza motywem kierunkowym na wiatrowskazie, dodaje się do niego również oznaczenie kierunków świata. Mogą to być np. umieszczone na wysięgnikach litery S (południe), W (zachód), E (wschód), N (północ), które dodatkowo pokazują jak wieje wiatr, co ma znaczenie np. w branży rolniczej i może być wykorzystywane do podjęcia decyzji o czasie oprysków. Rolnicy często biorą pod uwagę kierunki świata w porywach wiatru, jeśli wiedzą, że np. na północy znajdują się zboża, które nie powinny być pryskane w danym czasie, więc jeśli na strzałkach widoczne jest oznaczenie N – rezygnują z oprysków, żeby wiatry nie przeniosły ich w niepożądane miejsce.