Domy modułowe coraz śmielej wchodzą na rynek budowlany. Optymalizacja kosztów budowy, skrócony czas realizacji, a przy tym jakość, której nic nie można zarzucić – to najważniejsze cechy, które przekonują do domów składanych z gotowych elementów. Producenci takich obiektów proponują coraz ciekawsze rozwiązania, dowodząc, że modułowa budowa nie ma żadnych granic. Czy właśnie tak wygląda przyszłość budownictwa?

Domy modułowe, czyli jakie?

Obiekty modułowe powstają z tzw. prefabrykatów, czyli elementów produkowanych w fabryce, a następnie dowożonych pod wskazaną lokalizację. Na miejscu wznosi się z nich budynek zgodnie z „instrukcją” producenta i założonym projektem.

To innowacyjne rozwiązanie, które, choć coraz częściej widziane jest na rynku, wciąż musi przekonać do siebie wielu inwestorów. Składanie budynku z gotowych elementów niczym z klocków brzmi nietypowo. Mimo to powstałe w ten sposób obiekty w niczym nie ustępują tradycyjnym murowanym.

Poszczególne elementy domu modułowego są wyposażane w niezbędne instalacje, a więc np. kanalizację czy elektryczność. Można też oczekiwać wysokiego standardu wykończenia. Na plac budowy dojedzie podłoga pokryta wybranymi panelami, a ściany będą od razu pomalowane na zamówiony kolor. Istnieje nawet możliwość zamówienia domu modułowego już wyposażonego w sprzęt AGD czy meble.

Kiedy sprawdzają się domy modułowe?

Na domy modułowe postawiła przede wszystkim turystyka. Letniskowe obiekty wznoszone z prefabrykatów prezentują się bardzo nowocześnie. Mogą mieć rozmaite rozmiary czy kształty. To samo dotyczy wykończenia – dom z modułów może zostać pokryty tynkiem, cegłą, czy zachwycać dużymi przeszkleniami. Właśnie ze względu na brak ograniczeń to uniwersalne rozwiązanie sprawdzi się w budownictwie jednorodzinnym, oświatowym czy biurowym.

Dlaczego domy modułowe? Najważniejsze zalety

Na budownictwo modułowe decyduje się coraz więcej inwestorów biznesowych, ale i osób prywatnych. Jednym z ich najważniejszych argumentów jest szybkość budowy obiektu. Skoro większość jego elementów powstaje w hali fabrycznej, prace na placu budowy są ograniczone do niezbędnego minimum. Montaż prefabrykatów przebiega znacznie szybciej niż np. budowa konstrukcji od fundamentów. W efekcie obiekt jest gotowy do użytku po zdecydowanie krótszym czasie.

Modułowość domu może budzić wątpliwości co do jakości wykonania i stabilności konstrukcji. Jednak to właśnie prefabrykacja stanowi gwarancję dbałości o szczegóły wykonania ścian, stropów czy podłóg obiektu. W budownictwie modułowym stosuje się nowoczesne technologie produkcji – ten proces jest stale kontrolowany, więc moduły muszą odpowiadać restrykcyjnym wymogom budowlanym.

Wśród innych korzyści płynących z budownictwa modułowego warto wyróżnić:

  • elastyczność i szeroki wachlarz rozwiązań konstrukcyjnych – możesz zamówić dom modułowy o dowolnej konfiguracji, metrażu i liczbie modułów,
  • ekologię – domy modułowe uchodzą za zrównoważoną metodę budownictwa. Pozwalają na precyzyjny wybór materiałów, co ogranicza odpady budowlane. To z kolei przyczynia się do ochrony środowiska.

Technologia zastosowana do produkcji domów modułowych sprawia, że to obiekty energooszczędne. W efekcie troskę o środowisko łączy się z niskimi kosztami eksploatacji.

To wszystko sprawia, że modułowe konstrukcje mają szansę wyprzeć tradycyjne rozwiązania budowlane, a przynajmniej stanowić dla nich atrakcyjną alternatywę.

Jak będą się zmieniać domy modułowe?

Na rosnącą popularność domów modułowych może wpływać kilka czynników:

  • postępująca technologia – przy tworzeniu obiektów tego typu korzysta się z dobrodziejstw robotyki czy druku 3D w celu usprawnienia produkcji modułów;
  • wprowadzenie regulacji prawnych – domy modułowe będą jeszcze popularniejsze, jeśli prawo będzie jasno stanowiło o możliwościach deweloperów i inwestorów;
  • troska o środowisko – w budownictwie coraz chętniej widziane są rozwiązania w duchu zrównoważonego rozwoju, a domy modułowe to wyjście naprzeciw ochronie środowiska i minimalizacja negatywnego wpływu technologii na naturę;
  • nowe zastosowania – im więcej będzie pomysłów na wykorzystanie domów modułowych, tym częściej takie obiekty będą gościć w krajobrazie.

Przyszłość domów modułowych to kwestia otwarcia klientów na tę innowację, ale także rynku na nowe uwarunkowania, potrzeby i możliwości. Czy branża budowlana udźwignie to wyzwanie i wykorzysta potencjał konstrukcji modułowych? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]