Irga pozioma, inaczej irga płożąca, to jedna z piękniejszych roślin z rodziny różowatych, której ozdobą są zimozielone liście i czerwone owoce. Jest odpowiednia na skarpy – nie tylko wzmacnia nasyp, ale i uatrakcyjnia go swoim wyglądem. Dodatkowo dobrze rośnie w cieniu oraz w półcieniu. Z poniższego artykułu dowiecie się, jakie są najpopularniejsze odmiany irgi płożącej i jak ja uprawiać.

Irga płożąca – uprawa

Irga wywodzi się z zachodnich Chin i z Himalajów. Jest gatunkiem pokładającym się, a jej szerokie gałęzie wznoszą się ukośnie. Dorasta do 70 cm, na końcach przybierając pozycję horyzontalną. Posiada ciemnozielone, okrągławe i błyszczące z wierzchu liście, które są częściowo zimnozielone. Spodnia strona blaszki jest jaśniejsza. Jesienią liście irgi stają się pomarańczowe i szkarłatne. Roślina kwitnie w maju i w czerwcu – pojawiają się wtedy różowobiałe miododajne kwiaty, a owocuje w okresie jesienno-zimowym – owoce, o średnicy 6 mm, są liczne, kuliste i jaskrawoczerwone.

Uprawa irgi jest łatwa. Roślina preferuje stanowiska słoneczne i lekko zacienione. Odwdzięcza się wtedy pięknie wybarwionymi liśćmi. Toleruje różne rodzaje podłoża, nie lubi jedynie ziem ciężkich i mokrych. Odczyn gleby może być lekko kwaśny, obojętny oraz lekko zasadowy. Irga nie jest w pełni odporna na niskie temperatury, dlatego na zimę warto osłonić krzewy, a wiosną usunąć przemarznięte gałązki. Roślina szybko regeneruje się, wypuszczając młode pędy.

Irga płożąca — cena

1 sadzonka o wysokości 25 cm–40 cm kosztuje 2,70 zł. Tak niska cena zachęca do nasadzenia irgi w ogrodzie. Sadzonki, oferowane jako rośliny doniczkowe, przyjmują się bezproblemowo na docelowym stanowisku. Z kolei rośliny kopane z gruntu przyjmują się trudniej.

Irga płożąca – odmiany

  • Irga pozioma Wilsonii (Cotoneaster horizontalis)

Roślina dorasta do 2 m wysokości, najlepiej czuje się na stanowisku nasłonecznionym i lekko zacienionym. Toleruje wszystkie rodzaje podłoża, poza glebami ciężkimi i mokrymi. Kwitnie w maju i czerwcu, dekorując krzewy efektownymi różowopurpurowymi kwiatami, ujętymi w kwiatostany. Ciemnozielone liście opadają na zimę, a kuliste czerwone owoce utrzymują się na krzewach od lipca do października. Ten gatunek polecany jest na skalniaki jako okrywa murków i skarp.

  • Irga płożąca Streib’s Findling (Cotoneaster procumbens)

To odmiana karłowata, która dorasta do 5-10 cm wysokości, a rozrasta się na szerokość około 50 cm. Kwitnie w maju a białoróżowe kwiaty utrzymują się do końca czerwca. Zimozielone liście są drobne i ciemnozielone. Jesienią ozdobą irgi są czerwone koraliki owoców, długo utrzymujące się na gałązkach. Roslina toleruje wszystkie rodzaje gleby, poza bardzo mokrymi i ciężkimi. Starsze okazy nie muszą być podlewane, ponieważ dobrze znoszą okresowe susze. Ten gatunek najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Idealnie nadaje się do zastosowania jako piękna okrywa w ogrodzie, tworząca zielony dywan, np. pod drzewami. Irga tej odmiany sprawdzi się także na balkonach i tarasach, w alpinariach i w ogrodach skalnych jako roślina doniczkowa. Możliwe z niej także uformować niewielkie drzewo bonsai.

  • Irga Dammera Major (Cotoneaster dammeri Major)

To krzew o płożących się pędach, które dociśnięte do podłoża, szybko się ukorzeniają. Roślina osiąga wysokość ok. 15 cm. Jej ozdobą są ciemnozielone, lśniące liście oraz białe, miododajne kwiaty, które pojawiają się w maju i w czerwcu. Liczne jasnoczerwone kuliste owoce dekorują krzewy od sierpnia. Odmiana tworzy oryginalne zimozielone dywany, które pięknie prezentują się zamiast trawników oraz jako okrywa stanowisk pod drzewami, murków i skarp. Dobrze toleruje wszystkie rodzaje gleby, poza mokrą i ciężką. Najlepiej czuje się w miejscach słonecznych i lekko zacienionych. Krzewy irgi najczęściej wykorzystuje się do nasadzeń w ogrodach skalnych, na rabatkach oraz w uprawie pojemnikowej – na balkonach i tarasach.