Klatka schodowa- inspiracje na urządzenie tego pomieszczenia są coraz częściej poszukiwane. Jest to dość problematyczne miejsce. Najczęściej nie dysponujemy zbyt wielką przestrzenią, by rozsądnie ją zagospodarować. Czasy, gdy ustawienie rośliny doniczkowej na podłodze było szczytem naszych aranżacji klatek schodowych odeszły już w zapomnienie. W dobie pięknie urządzonych domów i mieszkań chcemy, by również to miejsce było schludne i spójne z całą resztą. Ta długo zapominana przestrzeń jest w końcu pierwszym, co widzimy po przekroczeniu progu domu. Jeśli sen z powiek od dłuższego czasu spędza ci właśnie klatka schodowa, inspiracje, które tu zebraliśmy mogą pomóc ci już niedługo spać spokojnie. 

Najlepsza kolorystyka dla klatki schodowej. 

Klatka schodowa jest zazwyczaj bardzo małą przestrzenią, często pozbawioną dostępu do światła dziennego. Z tego powodu bardzo ważne jest, by postawić na jasną kolorystykę. Ciemne barwy pozostawmy dużym przestrzeniom. Jednocześnie klatka schodowa to miejsce, które narażone jest na częste zabrudzenia. Tu zazwyczaj zmieniamy obuwie po przyjściu z zewnątrz. Jeśli zdecydujemy się na jasną podłogę, każde zabrudzenie będzie mocno widoczne, co sprawi, że pomieszczenie będzie wymagać ciągłego odkurzania i mycia podłóg. Idealnym połączeniem z pewnością okażą się jasne ściany i ciemne podłogi. 

Oświetlenie klatki schodowej. 

Oświetlenie to bardzo ważna kwestia w przypadku klatki schodowej. Jeśli w naszym domu jest ona usytuowana tak, że nie jest często uczęszczanym miejscem, to niekoniecznie potrzebujemy mocnego, górnego światła. Czasem wystarczy oświetlenie ledowe czy lampy ścienne o małej mocy. Pozwoli to oszczędzić sporo prądu. Idąc za ciosem- nie montujmy tu żarówek energooszczędnych. Mają one sens w pomieszczeniach, gdzie światło zapalamy na dłużej. Najwięcej energii pobierają one nagrzewając się. Na klatce schodowej zazwyczaj światło zapalimy i od razu gasimy. 

Aranżacja okna. 

Jeśli jesteśmy szczęściarzami i posiadamy na klatce schodowej okno, to warto je odpowiednio zaaranżować. Szczególną uwagę poświęcić trzeba kwestii zasłaniania go. Jeśli to miejsce w naszym domu jest otwarte i bezpośrednio łączy się na przykład z salonem, to zdecydujmy się na rodzaj zasłony spójny z resztą okien. Jeśli jednak jest to zupełnie oddzielnie pomieszczenie, to zamiast firanek i zasłonek warto postawić na roletę. Zajmuje ona mniej przestrzeni i przylega do szyby, co optycznie zwiększy przestrzeń klatki. Pamiętajmy też o roślinie na parapecie. To zawsze świetna ozdoba. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]