Ligustr zimozielony to popularna roślina wykorzystywana w przydomowych ogródkach. Pochodzi z Azji. Charakteryzuje się dość krzaczastym oraz rozłożystym pokrojem, a jej maksymalna wysokość waha się od trzech do pięciu metrów. Liście ligustru mają eliptyczny kształt i są dość ostro zakończone. Mają od 3 cm do 6 cm długości. Ich kolor jest intensywnie zielony, dodatkowo są błyszczące. To sprawia, że roślina zwraca na siebie uwagę otoczenia i zachwyca swoim wyglądem.

Ligustr zimozielony — gdzie kupić sadzonki?

Sadzonki ligustru zimozielonego można kupić zarówno w szkółkach drzew i roślin, jak i zwykłych sklepach, które specjalizują się w sprzedaży rośliny. Oprócz tego roślina bardzo często dostępna jest również w zwykłych marketach.

Ligustr najlepiej kupić jesienią lub na początku wiosny, ponieważ wtedy akurat przypada najlepszy termin na zasadzenie tej rośliny. W sprzedaży można znaleźć zróżnicowane odmiany, a do najpopularniejszych należą:

  • ligustr zimozielony Argenteum, który charakteryzuje się liśćmi w ciemnozielonej barwie, o nieregularnej białej obwódce;
  • ligustr zimozielony Aureum, który może mieć zróżnicowaną barwę liści, od zielonej aż do żółtej, o szerokiej oraz nieregularnej obwódkę (ten rodzaj ligustru rośnie wolno, dlatego sprawdzi się jako element dekoracyjny w ogrodach, można z niego z powodzeniem tworzyć niskie żywopłoty);
  • ligustr zimozielony Atrovirens o ciemnozielonych liściach, które zmieniają barwę podczas zimy (pokrój krzewu jest dość zwarty, a jego pędy wyprostowane dlatego idealnie sprawdzi się podczas formowania żywopłotów).

Ligustr zimozielony powinno się sadzić, gdy roślina jest w stanie bezlistnym, czyli wczesną wiosną, ewentualnie jesienią. Sadzenie roślin nie jest polecane latem, ponieważ może to w niekorzystny sposób wpłynąć na ich wzrost. Ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca do nasadzeń, poniżej instrukcja krok po kroku. .

Jak sadzić ligustr zimozielony? Instrukcja krok po kroku

  1. Przed zasadzeniem ligustru zimozielonego warto zasilić ziemię kompostem lub nawozem wieloskładnikowym.
  2. Większą grupę roślin to należy sadzić w odpowiedniej rozstawie. Poszczególne sadzonki powinny się znajdować względem siebie w odległości co najmniej 20 cm, wtedy ich wzrost będzie przebiegał w optymalny sposób.
  3. Po posadzeniu roślin należy uklepać ziemię, którą zostały zasypane. Dzięki temu woda będzie mogła się dostać do ich korzeni.
  4. Na samym końcu rośliny należy obficie podlać wodą.

Ligustr zimozielony — cena

Cena ligustru zielonego zależy od tego, w jakiej formie go kupimy. Do wyboru mamy sadzonki jednoroczne oraz dwuletnie, których wysokość waha się w przedziale 20-50 cm. Ich cena zazwyczaj nie przekracza 10 złotych. Większe okazy są nieco droższe. Jednak jeśli kupuje się więcej roślin na raz, to można je nawet zakupić w cenie 3-4 złote za sadzonkę.

Ligustr zimozielony — zimą

Ogromną zaletą ligustru jest jego zimozieloność. Oznacza to, że utrzymuj on zielone liście, nawet mimo minusowych temperatur na zewnątrz. To właśnie dlatego z rośliny chętnie tworzy się żywopłoty, których celem jest osłonięcie się od sąsiadów oraz niepożądanego wzroku przechodniów. Z ligustru można także stworzyć dość szczelną ścianę, która będzie stanowiła fantastyczne tło dla innych roślin.

Ligustr zimozielony to doskonały wybór do ogrodu, ponieważ dobrze się prezentuje, niezależnie od aktualnie panującej pory roku.