Monstera to coraz częściej spotykana w domach roślina doniczkowa. Zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy modne stało się hasło ,,rośliny to nowe zwierzęta” zdobywa coraz to nowych pasjonatów. Popularność zawdzięcza zapewne temu, że dość ciężko ją uśmiercić, jeśli dostosujemy się do paru zasad. Wygląda za to bardzo efektownie, dzięki dużym, zielonym liściom o ciekawych kształtach i strukturze. To dobra propozycja zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z roślinnością pod swoim dachem jak i pasjonatów pragnących poszerzyć kolekcję. Jeśli masz zamiar wejść w posiadanie Monstery, to zebraliśmy garść najważniejszych informacji, które powinieneś najpierw przeczytać. 

Monstera- kilka słów o pochodzeniu. 

Zastanawiasz się skąd przybyła Monstera? Otóż pochodzi ona z Meksyku i w naturze występuje właściwie jako nadrzewny epifit. Miejscowa ludność w regionach, w których występuje, bardzo ceni sobie możliwość wytwarzania różnych przedmiotów, takich jak sznury czy nawet kosze z jej korzeni. Posiada też jadalne kwiatostany. 

Monstera- wymagania. 

Monstera to całkiem łatwa w utrzymaniu roślina. Nie wymaga tak zwanych ,,cudów na kiju”, żeby przeżyć w warunkach domowych. Zacznijmy od podłoża. Ziemia, na której ma rosnąć Monstera musi być przepuszczalna, dlatego warto zmieszać ją z torfem. Ponadto pojawić się powinny między innymi włókno i chipsy kokosowe. Monstery lubią jasne miejsca, ale nie mogą być wystawione bezpośrednio na promienie słoneczne. Jeśli tak się stanie, szybko dadzą nam znać brązowymi przebarwieniami na liściach i pogorszeniem kondycji całej rośliny. 

Monstera- codzienna pielęgnacja. 

Monstera jak większość domowych roślin wymaga regularnego podlewania. Nie jest to zbyt wymagająca kwestia pod względem częstotliwości, ale musimy zachować zasadę umiaru. Roślina ta nie może w żadnym wypadku stać w wodzie, ale nie możemy też dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża. Należy utrzymywać stałą wilgotność gleby. Jeśli chcemy dodatkowo sprawić naszemu zielonemu przyjacielowi więcej radości, to na rynku dostępne są specjalne nawozy. W zależności od rodzaju, stosujemy je zazwyczaj raz na około 2 tygodnie. 

Monstera ma bardzo wiele odmian. W sklepach najpopularniejsze są Monstera Dziurawa czy Monstera Adansonii. To najczęstszy wybór fanów roślinności i zieleni w domu. Dla bardziej wymagających kolekcjonerów nie zabraknie jednak bardzo rzadkich odmian. Są oczywiście bardziej wymagające, ciężko dostępne i oczywiście droższe, ale zaspokoją potrzeby pasjonatów nawet najbardziej wyszukanych roślin. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]