Stylowy kominek z radośnie iskrzącymi się wewnątrz płomieniami wciąż jest dzisiaj jednym z marzeń osób, które wyobrażają sobie romantyczne kolacje w aurze jego płomieni, czy wypoczynek na krowiej skórze leżącej na wprost kominkowej szyby. Niestety, w wielkich miastach i budynkach wielopiętrowych nie ma warunków wentylacyjnych umożliwiających założenie w domu takiego urządzenia. Na szczęście to nie przekreśla realizacji marzeń! Świetną i o wiele lepszą dla zdrowia alternatywą są kominki elektryczne.

Kominek elektryczny vs tradycyjny – ważne różnice

Kominek zasilany elektrycznie powstał jako fenomenalna alternatywa dla starodawnego kopciucha i chociaż jego płomienie nie są wywoływane spaleniem się drewna, ani węgla to ma mnóstwo zalet, o których warto wiedzieć.

  • Kominek elektryczny – w przeciwieństwie do tradycyjnego w ogóle nie wymaga opalania drewnem! Tym samym nie musimy się martwić o kupowaniu opału, jego składowanie, suszenie, sprzątanie dodatkowego pomieszczenia itd. Wszystkie te, bardzo codzienne problemy osób mających zwykłe kominki, zupełnie nie dotykają właścicieli kominków elektrycznych
  • Nie brudzi – bo zasilany jest prądem
  • Nie generuje sadzy, nie śmierdzi, nie powoduje osadzania się na ścianach drobinek poopałowych pozostałości
  • Jego instalacja nie wymaga żadnych dodatkowych, budowlanych zezwoleń, ponieważ sam kominek nie potrzebuje przewodu kominkowego, instalacji wentylacyjnej ani niczego innego, bez czego jego protoplast, kopciuch czy kominek klasyczny, zwyczajnie nie mógłby się obejść
  • Może być sterowany (w tym włączany, jak i wyłączany) pilotem, czyli działać całkowicie automatycznie. W nowoczesnych kominkach tego typu można je np. ustawić na uruchomienie się na kilka minut przed powrotem do domu tak, żeby czekał na nas przyjemny widok. Nie wymaga rozpalania ani podtrzymywania ognia.
  • Palenisko elektryczne do złudzenia przypomina prawdziwe, ale nim jest! Owszem, niektóre modele dają możliwość dodatkowego ogrzewania pomieszczeń i może ono przypominać klasykę, ale nie jest to stricte ogrzewanie „palącym się drewnem”, a prądem. Z kolei sam efekt płomieni, jaki widzimy za szybą elektryczne go paleniska, w żaden sposób nie jest związany z funkcją ogrzewania pomieszczenia.

Co ciekawe, kominek taki można swobodnie dopasować do stylistyki własnego mieszkania, albo poprzez zakup gotowego, który jest dziś dostępny w tysiącach modeli, albo przez zlecenie projektowania kominka na indywidualne zamówienie. Ten etap pozwala wybrać rodzaj szyby, za jaką znajdzie się palenisko, jej wypukłość, a nawet trójwymiarowość. Elementy kominkowej obudowy można też dopasować do aktualnego wystroju mieszkania tak, by całość była  spójna.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]