Domowy przedpokój można urządzić zarówno praktycznie, jak i ładnie, bez względu na to czy znajduje się on w mieszkaniu o dużej powierzchni, w kawalerce, w przestrzeni loftowej czy w starej kamienicy. Jego efektowny i funkcjonalny wygląd zależy wprost od tego, jak tą powierzchnię zaprojektujemy i czy nie przesadzimy w niej z ilością mebli, regałów czy wiszących szafek.
Różne wnętrza i różne aranżacje przedpokoju
Projekt przedpokoju najlepiej jest zacząć od wymierzenia jego powierzchni i poszukania w sieci inspiracji na jej zagospodarowanie. Pomysły na aranżacje przedpokoju znajdziemy na licznych stronach wnętrzarskich, w biurach profesjonalnych architektów, ale i na blogach prowadzonych przez meblowych pasjonatów.
Przykłady aranżacji:
- Przedpokój w kawalerce – minimalistyczne szafy i regały najlepiej z firm projektujących meble właśnie z myślą o niewielkich powierzchniach. Tu sprawdzą się rzeczy długie, ale niezbyt głębokie, tak, by mogły pozostawić wygodną przestrzeń do poruszania się po przedpokoju. Zapomnijmy też o szafach otwieranych tradycyjnie – wyłącznie opcja drzwi przesuwnych, która pozwoli oszczędzić cenne miejsce.
- Przedpokój w dużym mieszkaniu – z racji na przestrzeń można pokusić się o tzw. przedpokojowe zestawy meblowe, również w wersji modułowej, z opcją dostawienia dodatkowych części. Powiększona powierzchnia pozwoli też na więcej dekoracji.
- Domek jednorodzinny – już na etapie jego tworzenia warto przemyśleć tzw. ganek, czyli przestrzeń, która płynnie połączony wejście do domu z przedpokojem i umożliwi zmieszczenie w środku znacznie większej ilości mebli, regałów czy szafek do przechowywania. W wyższych domkach dobrze rozważyć szafki podwieszane i moduły regałowe łączące w sobie np. wieszaki na ubrania i półki na buty. W tego typu modułach lustra są często wbudowane w ich powierzchnię, więc też odpada konieczność montażu luster osobno.
- Stara kamienica – z racji na wysokość wnętrz da najwięcej możliwości! Tu przestrzeń nad głową można wykorzystać na szafki na wszystko to, do czego sięga się raz w roku, a dół przeznaczyć na ławeczkę do siedzenia, szafę czy nawet stolik.
- Loft i poddasze użytkowe – dostosowane do stylistyki aranżacji mieszkania. Jeśli idziemy stylem loftowym, industrialnym czy skandynawskim, to dobrze jest przedpokój zaaranżować właśnie na tę nutę. Będzie nie tylko praktycznie, ale przede wszystkim spójnie.
Jak widać, domowy przedpokój można zagospodarować z pomysłem zarówno w przestrzeniach niewielkich, jak i naprawdę dużych. Zasada: nigdy nie przesadzać z nadmiarem formy nad treścią. W tym pomieszczeniu dobrze jest zachować równowagę między dekoracyjnością i funkcjonalnością, tak, by wnętrze spełniało swoją rolę, ciesząc jednocześnie oko!