Sikorka bogatka jest jednym z najładniejszych, niewielkich ptaków często spotykanych zarówno w polskich miastach, jak i na wsi. Można ją rozpoznać po oliwkowym wierzchu ciała i górnej części skrzydełek w kolorach szaroniebieskich, z charakterystycznym, białym prążkiem. Sikorka tego gatunku ma czarną głowę z białymi „policzkami”, krótki, ciemny dziób i szaroniebieskie nogi.

Co je sikorka bogatka?

Podstawą pożywienia bogatki są owady, chrząszcze, pająki oraz inne bezkręgowce. Tym samym jest to jeden z bardzo pożytecznych ptaków, dzięki którym w okolicy ich żerowania „znika” wszystko to, co często jest dla człowieka nieprzyjemne. Ciekawostka: bogatka potrafi w ciągu zaledwie jednej minuty zejść ponad dwadzieścia owadów, a cała jej rodzina latem pożera ich nawet trzy miliony! Do przysmaków należą również jaja i larwy owadów, więc zadomowienie się w okolicy domu tych ptaków, pozwala pozbyć się owadów nawet jeszcze zanim zdążą się one wykluć.

Dokarmianie sikorek zimą i w okresach, w których mają problem z jedzeniem warto oprzeć o specjalne mieszanki dla ptaków (do kupienia w sklepach zoologicznych). Cenią pokarm wysokoenergetyczny, pomagający im przetrwać mrozy, ale również nasiona roślin oleistych jak np. słonecznik, proso, pszenica czy owies oraz owoce. Wyjątkowo wdzięczne będą za ziarna zatopione w słoninie oraz łoju. Taką mieszankę można zrobić samodzielnie, ale i kupić w sklepach.

Żeby zachęcić sikorkę do częstszego odwiedzania naszej okolicy warto stworzyć w niej miejsca lęgowe dla tych ptaków. Budki wiesza się na stosunkowo niskiej wysokości, bo od 1,30 do 1,50, a następnie wystarczy poczekać, aż sikorki same je znajdą i się zadomowią.

Nie wszyscy wiedzą, że w polskiej tradycji bogatka ma również specjalną symbolikę. Jej znakiem komunikacji, szczerości, radości, a także otwartości na świat. Wielu uważa również tego niepozornego ptaszka za symbol szczęścia, więc jeśli osiedli się wraz z rodziną w pobliżu domu, to można „liczyć” na powodzenie. Z racji na jej aktywność i duże zaangażowanie w polowaniu na owady i to często w trudnych warunkach, jest również symbolem zaradności.

Według aktualnych badań dotyczących rozmnażania sikorki bogatki nie jest ona zagrożona wyginięciem, a oficjalny status IUCN uznaje ją za gatunek najmniejszej troski. Znaczy to mniej więcej tyle, że jej liczebność z roku na rok rośnie, a globalny trend całej populacji jest zdecydowanie wzrostowy. To dobry sygnał dla przyrody, która w ostatnich latach boryka się z zanikaniem wielu pożytecznych gatunków ptaków.